2012 National Show Results

The results from our 2012 National Show held  Sunday, 26 February 2012, 9:30am, Pukekohe A&P Showgrounds.

Congratulations to all winners and thanks to all for a great day.

IN-HAND CLASSES

Class 01 Best Presented – Medal
  1. Sue Millard – Kamako
  2. Senga Hickson – Tussock
  3. Amy Ward – Bella Luca
  4. Lydia Judson – Kahurangi
Class 02 New Combination – open to all pony and handler combinations who have not received a placing in an in-hand show
  1. Lydia Judson – Venus
  2. Sue Buscke – Poppy.com
  3. Brayden Horlacher – Jet
  4. Kala Hunter – Rupert
Class 03 Foal or Yearling, any sex
  1. Sue Buscke – Poppy.com
  2. Ann MacAuley – D’Arcy
  3. Shaneatta Wilson – Tusssock Kiwiana
  4. Kirsten Hartnell – Madigon Twilight Rose
Class 04 2-3 year old Female/Male (Filly, Mare, Colt, Stallion, Gelding)  Combined with Class 03
Class 05 4 years and over Female (Mare)
  1. Lydia Judson – Venus
  2. Brayden Horlacher – Jet
  3. Taylor Moloney – Possum Boots
  4. Kato Molander – Rangiriri River Blossom 
Class 06 4 years and over Male (Stallion, Gelding)
  1. Sue Millard – Komako
  2. Khristine Jones – Kahu Rangi 
  3. Briar Earl – Desert Wildfire
  4. Monique Biddick – Oliver Twist

Supreme And Reserve Champion Kaimanawa In-Hand – Florence Clay Cup

  1. Sue Millard – Komako
  2. Sue Buscke – Poppy.com
Class 07 Best Paced and Mannered, In-hand – APN Trophy
  1. Sue Millard – Komako
  2. Bhaneatta Wilson – Tussock Kiwiana
  3. Lindsay Hoskins – Atawhi
  4. Vanessa Randell – Tiki Tane
Class 08 Junior Handler (10 years of age and under) – Medal
  1. Monique Biddick – Oliver Twist
  2. Brayden Horlacher – Jet
  3. Senga Hickson – Tussock
  4. Paige Grover – Topsy
Class 09 Intermediate Handler (17 years of age and under) – Medal
  1. Amy Ward – Bella Luca
  2. Taylor Moloney – Possum Boots
  3. Kate Molander – Rangiriri River Blossom
  4. Chantelle McIntosh – Bilbo Baggins
Class 10 Senior Handler (18 years of age and over) – Medal
  1. Kristine Jones – Kahurangi
  2. Sue Millard – Komako
  3. Beatrice Spicer – Serene
  4. Lindsay Hoskins – Atawhai
Class 11 Best Combinations – Honey Jenks Memorial Cup
  1. Brayden Horlacher – Jet
  2. Kala Hunter – Rupert
  3. Briar Earl – Desert Wildfire
  4. Senga Hickson – Tussock
Class 12 Patience and Persistence Combination – Kandy Memorial Trophy
  1. Neta Milson – Tussock Kiwiana
  2. Beatrice Spicer – Serene
  3. Chantelle McIntosh – Bilbo Baggins
  4. Anne MacAulay – D’Arcy
Class 13 Fancy Dress-In-Hand or Ridden (all ages)
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Melinda Haffeuden – Serene
  3. Paige Grover – Topsy
  4. Senga Hickson – Tussock, Lydia Judson – Kahurangi, Kristen Hartnell – Madigan Twilight Rose
     

RIDDEN CLASSES

Class 14 Best Walk and Trot
  1. Sue Millard – Komako
  2. Briar Earl – Desert Wildfire
  3. Katie Reddings – Venus (Kristine Jones – lead rein)
  4. Kate Molander – Rangiriri River Blossom
Class 15 New Combination – Chase Memorial Trophy
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Paige Grover – Topsy (lead rein)
  3. Dominique Stewart – Oliver Twist
  4. Christa Wise – Rangepai Merlot
Class 16 Maiden Kaimanawa – Maiden Under Saddle Trophy
  1. Anne MacAulay – Oliver Twist
  2. Sue Millard – Komako
  3. Katie Reddings – Venus (Kristine Jones – lead rein)
  4. Taylor Maloney – Possum Boots
Class 17 Open Kaimanawa – The Rocky Award Trophy
  1. Sue Millard – Komako
  2. Briar Earl – Desert Wildfire
  3. Anne MacAulay – Oliver Twist
  4. Christa Wise – Rangepai Merlot 
Class 18 Best Pony Club Mount – Trinity Equine Trophy
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Senga Hickson – Tussock
  3. Brayden Horlacher – Jet
  4. Katie Reddings – Venus (Kristine Jones – lead rein)
Class 19 Junior Rider on Flat (10 years and under)
  1. Katie Redding – Venus (Kristine Jones – lead rein)
  2. Brayden Horlacher – Jet
  3. Senga Hickson – Tussock
  4. Paige Grover – Topsy
Class 20 Intermediate Rider on Flat (17 years and under)
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Dominique Stewart – Oliver Twist
  3. Briar Earl – Desert Wildfire
  4. Lydia Judson – Kahurangi
Class 21 Senior Rider on the Flat (18 years and over)
  1. Sue Millard – Komako
  2. Melinda Haffenden – Serene

Champion and Reserve Champion Kaimanawa on the Flat – Champion on the Flat Trophy

  1. Sue Millard – Komako
  2. Katie Redding – Venus (Kristine Jones – lead rein)
Class 22 Walk, Trot, Canter, Jump
  1.  Amy Ward – Bella Luca
  2. Chantelle McIntosh – Bilbo Baggins
  3. Danni-Jane Cole – The Kaimanawa Kid
  4. Lydia Judson – Kahurangi
Class 23 Junior Rider over Fences (10 years and under)
  1.  Briar Earl – Desert Wildfire
  2. Danni-Jane Cole – The Kaimanawa Kid
  3. Chantelle McIntosh – Bilbo Baggins
  4. Tara Cameron – Curious George
Class 24 Intermediate Rider over Fences (17 years and under) – Pongorosa Trophy  Combined with Class 23
Class 25 Senior Rider over Fences (18 years and older)  Combined with Class 23

Champion and Reserve Champion Kaimanawa over Fences – Champion over Fences Trophy

  1.  Amy Ward
  2. Chantelle McIntosh

Blog at WordPress.com.

Up ↑