2013 National Show Results

The results from our 2013 National Show held Sunday, 24 February 2013, 9:30am, Pukekohe A&P Showgrounds.

Congratulations to all winners and thanks to all for a great day.

Photos will be added soon.

IN-HAND CLASSES

Class 01 Best Presented – Medal
  1. Sue Millard – Komako
  2. Naomi Rugger – Rosie
  3. Sue Buscke – Poppy 
Class 02 New Combination – open to all pony and handler combinations who have not received a placing in an in-hand show *
  1. Naomi Rugger – Rosie  
  2. Ella Taurua – Lily
  3. Rebecca Tasker – Tama Tuahuru
  4. Margot Wild – Kaimanawa Samson
Class 03 Foal or Yearling, any sex*
  1. Sue Buscke – Poppy 
  2. Rebecca Tasker – Tama Tuahuru
Class 04 2-3 year old Female/Male (Filly, Mare, Colt, Stallion, Gelding) *  Combined with Class 03
Class 05 4 years and over Female (Mare) *
  1. Lindsay Hoskins – Atawhai
  2. Naomi Rugger – Rosie
  3. Ella Taurua – Lily
Class 06 4 years and over Male (Stallion, Gelding)
  1. Sue Millard – Komako
  2. Margot Wild – Kaimanawa Samson
  3. Tara Cameron – Curious George
  4. Lowri Jones – Master Chev

Supreme And Reserve Champion Kaimanawa In-Hand – Florence Clay Cup

* Only purebred Kaimanawa horses are elegible for Supreme Champion

  1. Sue Millard – Komako
  2. Lindsay Hoskins – Atawhai 
Class 07 Best Paced and Mannered, In-hand – APN Trophy
  1. Ella Taurua – Lily
  2. Sue Millard – Komako
  3. Rebecca Tasker – Tama Tuahuru
  4. Sue Buscke – Poppy
Class 08 Junior Handler (10 years of age and under) – Medal
  1. Ella Taurua – Lily
  2. Naomi Rugger – Rosie
  3. Chantelle McIntosh – Bilbobaggins
  4. Tara Cameron – Curious George
Class 09 Intermediate Handler (17 years of age and under) – Medal Combined with Class 08 
Class 10 Senior Handler (18 years of age and over) – Medal
  1. Lindsay Hoskins – Atawhai
  2. Sue Millard – Komako
  3. Sue Buscke – Poppy
  4. Rebecca Tasker – Tama Tuahuru
Class 11 Best Combinations – Honey Jenks Memorial Cup
  1. Naomi Rugger – Rosie
  2. Lowri Jones – Master Chev
  3. Chantelle McIntosh – Bilbobaggins
  4. Margot Wild – Kaimanawa Samson
Class 12 Patience and Persistence Combination – Kandy Memorial Trophy
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Margot Wild – Kaimanawa Samson
  3. Chantelle McIntosh – Bilbobaggins
  4. Rebecca Tasker – Tama Tuahuru
Class 13 Fancy Dress-In-Hand or Ridden (all ages)
  1.  Margot Wild – Kaimanawa Samson
     

RIDDEN CLASSES

Class 14 Best Walk and Trot
  1. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  2. Naomi Rugger – Rosie
  3. Lowri Jones – Master Chev
  4. Samantha Jones – Rupert
Class 15 New Combination – Chase Memorial Trophy
  1. Lowri Jones – Master Chev
  2. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  3. Laura McCullough – Atawhai
  4. Ella Taurua – Lily
Class 16 Maiden Kaimanawa – Maiden Under Saddle Trophy
  1. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  2. Ella Taurua – Lily
  3. Lowri Jones – Master Chev
  4. Samantha Jones – Rupert, Naomi Rugger – Rosie, Laura McCullough – Atawhai
Class 17 Open Kaimanawa – The Rocky Award Trophy
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Ella Taurua – Lily
  3. Lowri Jones – Master Chev
  4. Monique Biddick – Rupert
Class 18 Best Pony Club Mount – Trinity Equine Trophy
  1. Ella Taurua – Lily
  2. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  3. Naomi Rugger – Rosie
  4. Samantha Jones – Rupert, Tara Cameron – Curious George
Class 19 Junior Rider on Flat (10 years and under)
  1. Ella Taurua – Lily
  2. Samantha Jones – Rupert
Class 20 Intermediate Rider on Flat (17 years and under)
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Lowri Jones – Master Chev
  3. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  4. Naomi Rugger – Rosie
Class 21 Senior Rider on the Flat (18 years and over)  Combined with Class 20

Champion and Reserve Champion Kaimanawa on the Flat – Champion on the Flat Trophy

  1. Ella Taurua – Lily
  2. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
Class 22 Walk, Trot, Canter, Jump
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Laura McCullough – Atawhai
  3. Naomi Rugger – Rosie
  4. Lowri Jones – Master Chev
Class 23 Junior Rider over Fences (10 years and under)
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
  3. Lowri Jones – Master Chev
  4. Naomi Rugger – Rosie
Class 24 Intermediate Rider over Fences (17 years and under) – Pongorosa Trophy Combined with Class 23
Class 25 Senior Rider over Fences (18 years and older)  Combined with Class 23

Champion and Reserve Champion Kaimanawa over Fences – Champion over Fences Trophy

  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Lucy Tucker – Kaimanawa Samson
Advertisements

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑