2014 National Show Results

The results from our 2014 National Show held during the Franklin A&P Show, Sunday 16 February 2014.

Congratulations to all winners and thanks to all for a great day.

Photos will be added soon.

IN-HAND CLASSES

Class 1620 Best Presented
  1. Jennifer Maher – Harrison KH
  2. Anne MacAulay – Theodore
  3. Sue Millard – Komako
Class 1622 2-3 Year Old
  1. Anne MacAulay – Theodore
  2. Jacinda Baker-Singh – Frewins Folly
  3. Sue Buscke – Poppy.com
Class 1623 Mare 4 Years and Older
  1. Katrina Duncan – Ciara
  2. Kym Casterton – Shylah
  3. Lindsay Hoskins – Atawhai
Class 1624 Gelding or Stallion 4 Years and Older
  1. Michelle Haultain – LK Zorro
  2. Sue Millard – Komako
  3. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet

Champion And Reserve Champion Kaimanawa In-Hand – Florence Clay Cup

* Only purebred Kaimanawa horses are elegible for Supreme Champion

  1. Michelle Haultain – LK Zorro
  2. Katrina Duncan – Ciara
Class 1625 Best Paced and Mannered, In-hand – APN Trophy
  1. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet
  2. Sue Millard – Komako
  3. Katrina Duncan – Ciara
Class 1626 Junior Handler (16 years of age and under)
  1. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet
  2. Shannon Douglas – Hot Copper
  3. Jacinda Baker-Singh – Frewins Folly
Class 1627 Senior Handler (17 years of age and over)
  1. Jennifer MAher – Harrison KH
  2. Sue Millard – Komako
  3. Katrina Duncan – Ciara
Class 1628 Best Head – Honey Jenks Memorial Cup
  1. Michelle Haultain – LK Zorro
  2. Jacinda Baker-Singh – Frewins Folly
  3. Lindsay Hoskins – Atawhai

RIDDEN CLASSES

Class 1629 Best Walk and Trot
  1. Sue Millard – Komako
  2. Lowri Jones – Master Chev
  3. Anne MacAulay – D’Arcy
Class 1630 New Combination – Chase Memorial Trophy
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Katrina Duncan – Ciara
  3. Jacinda Baker-Singh – Frewins Folly
Class 1631 Novice Kaimanawa – Maiden Under Saddle Trophy
  1. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet
  2. Anne MacAulay – D’Arcy
  3. Lowri Jones – Master Chev
Class 1632 Open Kaimanawa – The Rocky Award Trophy
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet
  3. Anne MacAulay – D’Arcy
Class 1633 Best Pony Club Mount – Trinity Equine Trophy
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Lowri Jones – MAster Chev
Class 1634 Junior Rider on Flat (16 years and under)
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Lowri Jones – Master Chev
  3. Natasha Wedzinga – ITG Montello Sweet
Class 1635 Senior Rider on Flat (17 years and over)
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Anne MacAulay – D’Arcy
  3. Jacinda Baker-Singh – Frewins Folly

Champion and Reserve Champion Kaimanawa on the Flat – Champion on the Flat Trophy

  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Natasha Wedzinga – ITG Motnello Sweet
Class 1636 Walk, Trot, Canter, Jump
  1. Anne MacAulay – D’Arcy
  2. Sarah Moore – LK Zorro
  3. Lowri Jones – Master Chev
Class 1637 Junior Rider over Fences (16 years and under)
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Lowri Jones – Master Chev
Class 1638 Senior Rider over Fences (17 years and over)
  1. Anne MacAulay – D’Arcy
  2. Tara Cameron – Curious George
Class 1639 Novice Hunter 
  1. Sarah Moore – LK Zorro
  2. Anne MacAulay – D’Arcy
Class 1640 Open Hunter 
  1.  Anne MacAulay – D’Arcy
  2. Tara Cameron – Curious George

Champion and Reserve Champion Kaimanawa over Fences – Champion over Fences Trophy

  1. Anne MacAulay – D’Arcy
  2. Sarah Moore – LK Zorro
Class 1641 Tip & Out
  1. Tara Cameron – Curious George
  2. Lowri Jones – Master Chev
  3. Sarah Moore – LK Zorro
Advertisements

Blog at WordPress.com.

Up ↑